Duševní vlastnictví: změna v rozhodování o ochranných známkách v Číně

2.11.2017

Nezařazené

Comments Off on Duševní vlastnictví: změna v rozhodování o ochranných známkách v Číně


Není žádným překvapením, že čínský trh je v dnešní době pro spoustu podnikatelů lukrativní. Čína není v hledáčku podnikatelů jen za účelem výroby zboží. V čínském prostředí však existuje také několik „háčků“ právního charakteru, které můžou podnikatelům obchody ztížit. Určitá rizika vyplývají z tamního systému registrace ochranných známek a jejich ochrany. Čína využívá tzv. „first-to-file“ systém, který je založený na téměř výlučném principu, že subjekt, který si první ochrannou známku v daném odvětví zaregistruje, se stává jejím vlastníkem. Podobně funguje v našem prostředí například registrace internetových domén. To umožňuje profitovat různým podnikavcům z registrace značek již známých nebo značek s velkým potenciálem. Vlastníkem ochranné známky i světově známých podniků se proto může z různých důvodů stát v Číně v zásadě kdokoliv.

Padělané produkty pak bývají propagované původní reklamou či kopiemi originálních reklam a dokumentů. Dokonce se stává i to, že originálnální produkty jsou na čínském území (například celními orgány) zadrženy, protože právoplatným vlastníkem známky v Číně se stal někdo jiný. Zadržené originální produkty poté mohou být uvolněny například po zaplacení (licenčního) poplatku za užití známky, který určí vlastník známky v Číně. V horším případě může být výrobce nucen se značky na produktu vzdát a podstoupit jeho rozsáhlé přeznačkování (tzv. „re-branding“). Na základě „first-to-file“ systému mají známky zapsané mimo čínský systém v Číně minimální vliv. Z tohoto hlediska se posuzuje jen vysoká místní známost u veřejnosti. Odvolávání se na dobrou víru zatím nebývá příliš úspěšné. To je z našeho pohledu do velké míry absurdní.

Povaha čínštiny a mnohost dialektů a překladů dává další možnosti ke zneužití či blokaci ochranné známky. Příkladem je možno uvést případ společnosti New Balance, která přepis svého názvu do čínštiny užívala bez řádné registrace. Vlastníku registrace přepisu z toho důvodu musela zaplatit za neoprávněné užití ochranné známky a vyhledat pro sebe přepis nový. Naopak výhodou při registraci je, že pokud je již určitá známka blokována, je možné užít jiného překladu či přepisu známky, který blokován není.

Nový vývoj v legislativě a judikatuře Číny v současné době však poukazuje na určitá zlepšení. V roce 2014 byla novelizována zákonná úprava, která nově umožňuje udělit padělatelům pokutu až do výše cca. 450,000 USD (namísto původních 75,000 USD). V soudních rozhodnutích pozorujeme také určitý a posun spojený s úspěchy známých světových značek v soudních síních.

  • Společnost „Under Armour“ vysoudila na společnosti „Uncle Martian“ povinnost nahradit škodu ve výši 300,000 USD a zničit napodobené výrobky. Také bylo čínské společnosti zakázáno používat nadále dotčené ochranné známky.
  • Michael Jordan vyhrál dlouholetý soudní spor se společností Qiaodan Sports Co, která užívala jeho jména v čínském transkriptu („Qiaodan“). Tuto značku nadále Qiaodan Sports Co používat nemůže, ale stále může užívat fonetický přepis („Chee-ow-dahn“).
  • Společnost New Balance bojuje v Číně s více subjekty prodávajícími zboží pod podobným názvem a označením zboží. Tři domácí společnosti jsou dle současného rozhodnutí soudu povinny zaplatit 1,500,000 USD jako náhradu škody. Je to pravděpodobně nejvyšší vysouzená částka ve sporu vedeném zahraničním subjektem.

Obzvláště prvostupňová rozhodnutí týkající se společnosti New Balance značí jistý posun v čínské v rozhodovací praxi. Nicméně stále se nejedná a zcela zásadní posun, neboť podobné rozhodnutí by v západních právních systémech bylo vzhledem ke skutkové podstatě jednoznačné a nepřekvapující.



Kontakty:

Pobočka ČELÁKOVICE
Na požárech 1709
25088 ČELÁKOVICE
advokatni.kancelar @ tajbr.cz
+ 420 737 328 278

Pobočka PRAHA
Na poříčí 3a
110 00 PRAHA 1
advokatni.kancelar @ tajbr.cz
+ 420 737 328 278