Porušení pracovních povinností zaměstnance pomluvou zaměstnavatele


Nedávno ukončený soudní spor započal podáním žaloby zaměstnancem, který požadoval po soudu určení neplatnosti okamžitého zrušení jeho pracovního poměru. K tomu se uchýlil zaměstnavatel z důvodu újmy na své dobré pověsti, kterou mu zaměstnanec měl způsobit tím, že poskytl své nepodložené názory na zaměstnavatele informačnímu webu, který je následně v článku zveřejnil. Případ se postupně dostal až k Nejvyššímu soudu ČR. Soud posuzoval zejména kolizi práva na ochranu dobré pověsti zaměstnavatele a práva svobody projevu zaměstnance a jejich provázání s pracovněprávními vztahy.

Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí připomněl, že svobodu projevu je v zásadě možné omezit, aby nedocházelo k závažným zásahům do osobnostních práv (včetně dobré pověsti právnické osoby – zaměstnavatele). Jednou z legitimních možností svobody projevu je sice oprávněná kritika, ta ale musí být věcná, konkrétní, přiměřená a vycházet z pravdivých (a podložených) skutečností. Pokud tuto charakteristiku kritika nenaplňuje, jedná se o exces, který může představovat neoprávněný zásah do dobré pověsti. Tento zásah má potom význam i pro vztahy pracovněprávní. Právo na svobodu projevu je dále omezeno i určitými povinnostmi vycházejícími z pracovněprávního vztahu, kdy je třeba tuto svobodu poměřovat s povinnostmi zaměstnance vůči zaměstnavateli, kam spadá i určitý stupeň loajality apod.

Nejvyšší soud po posouzení relevantních okolností (osoby zaměstnance, jeho funkce atd.) dospěl k názoru, že se v tomto případě jedná o porušení pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem, a potvrdil tak rozhodnutí soudu prvního stupně, který žalobu zamítl. Ukončení pracovního poměru bylo tedy oprávněné.


Kontakty:

Pobočka ČELÁKOVICE
Na požárech 1709
25088 ČELÁKOVICE
advokatni.kancelar @ tajbr.cz
+ 420 737 328 278

Pobočka PRAHA
Na poříčí 3a
110 00 PRAHA 1
advokatni.kancelar @ tajbr.cz
+ 420 737 328 278