Uveřejňování smluv v centrálním registru


V červenci 2016 vstoupí v České republice s největší pravděpodobností v účinnost dlouho připravovaný a velmi diskutovaný zákon o registru smluv. V centrálním online přístupném  registru smluv budou muset být uveřejňovány písemné soukromoprávní smlouvy a smlouvy o poskytnutí dotace či návratné finanční výpomoci, jejichž stranou je některý z veřejnoprávních subjektů v zákoně vyjmenovaných (stát, kraje a obce, státní příspěvková organizace, státní fond, veřejná vysoká škola, státní či národní podnik, zdravotní pojišťovna apod.).

Z povinnosti zveřejnit smlouvy jsou stanoveny některé výjimky. To se týká například situací, kdy hodnota předmětu smlouvy bez DPH je nižší než 50 000 Kč, plnění smlouvy je prováděno převážně mimo území ČR a některých dalších. Dále se povinnost zveřejnění nevztahuje na smlouvy uzavřené s fyzickou osobou nepodnikající (ledaže se jedná o převod vlastnického práva k nemovité věci), technické předlohy, návody a projektovou dokumentaci smlouvy uzavřené na komoditní burze, na regulovaném trhu či v dražbě. Výjimka je stanovena také pro smlouvy, jejichž stranou bude akciová společnost s většinovou účastní státu, jejíž cenné papíry byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu (primárně pravděpodobně mířeno na energetický gigant ČEZ) a smlouvy mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními (ty již jsou uveřejňovány dle zákona o veřejném zdravotním pojištění).

Zveřejňovány také nesmějí být informace, které nelze poskytnout postupem dle zákona o svobodném přístupu k informacím (utajované informace, osobní údaje, obchodní tajemství, informace, které jsou předmětem průmyslového vlastnictví a autorského práva aj.). Takové informace musejí být před zveřejněním smlouvy ze smlouvy vyňaty.

Smlouvy musejí být uveřejněny jako text (pro umožnění fulltextového vyhledávání) a se všemi stanovenými náležitostmi bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 dní od uzavření smlouvy. Zveřejnit smlouvu může kterákoli ze stran.

Smlouvy, na které se vztahuje zveřejňovací povinnost a které budou uzavřené po 1.7.2017 budou mít potom dokonce odloženou účinnost navázanou na okamžik uveřejnění smlouvy. Všechny povinně uveřejňované smlouvy s výjimkou smluv uzavřených za účelem odvrácení nebo zmírnění bezprostředně hrozící újmy v souvislosti s mimořádnou událostí, nabydou tedy účinnosti nejdříve okamžikem zveřejnění (strany si mohou sjednat okamžik pozdější). Nebude-li smlouva zveřejněna ani do 3 měsíců od jejího uzavření, pozbyde automaticky platnosti.

Zákon o registru smluv nelze dle našeho názoru hodnotit jako dokonalý legislativní akt. Nicméně, i když jsou některá ustanovení zákona sporná a nejasná, přijetí zákona je dle mnoha názorů krokem kupředu na cestě směrem k vyšší transparentnosti české veřejné správy a hospodaření s veřejnými prostředky.


Kontakty:

Pobočka ČELÁKOVICE
Na požárech 1709
25088 ČELÁKOVICE
advokatni.kancelar @ tajbr.cz
+ 420 737 328 278

Pobočka PRAHA
Na poříčí 3a
110 00 PRAHA 1
advokatni.kancelar @ tajbr.cz
+ 420 737 328 278